„MAJONEZY” na The BBQ Festival!

The BBQ Festival odbędzie się 9 lipca w Miasteczku Westernowym Mrongoville. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni. Uczestnicy zmierzą się w kulinarnych zmaganiach. Rywalizacja jest podzielona na trzy rundy.

Podczas pierwszych dwóch etapów zawodnicy będą mieli 60 min. na przygotowanie potraw, a w trzecim, jednocześnie finałowym już tylko 40 min. Zmniejszać się będzie również liczba składników do wykorzystania: z pięciu do trzech. W każdym z dań kucharze będą musieli też obowiązkowo wykorzystać wskazane produkty regionalne.

Efekty będzie oceniać, tzn. „ślepe jury”. Oznacza to, że sędziowie będą przebywać z dala od stanowisk. Następnie otrzymają do oceny talerze oznaczone specjalnym kodem.

Zawody w grillowaniu poprowadzi Łukasz Budzik znany czwartej edycji popularnego telewizyjnego programu z Top Chef. Zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane przez Spółdzielnię Pracy Produkcyjno-Handlową „MAJONEZY” z Kętrzyna, m.in. firmowe produkty.

Publiczność nie będzie tylko kibicować. W programie przewidziana jest również degustacja potraw. Kulinarni mistrzowie podpowiedzą, jak właściwie grillować, tzn. jakich błędów unikać, a także jakie triki warto stosować, aby wydobyć pełnię smaków i aromatów. Odbędzie się też nauka przygotowywania najlepszych burgerów.

Organizatorzy przygotowali  atrakcje dodatkowe, m.in. pokaz tresury koni, naukę tańca country i jazda na mechanicznym byku rodeo.
The BBQ Festival, Miasteczko Westernowe Mrongoville, sob. 9 lipca godz. 11:00, wstęp wolny. Zachęcamy do udziału!