Majonez Kętrzyński w nowym smaku

Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa „MAJONEZY” w Kętrzynie specjalizuje się w produkcji zimnych sosów. Jej flagową marką jest Majonez Kętrzyński. – Stale wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i rozbudowujemy asortyment – mówi Waldemar Pokojski, prezes firmy. – Oferujemy nie tylko majonez w tradycyjnej odsłonie, ale również lekki, chrzanowy i czosnkowy. Teraz rozwinęliśmy serię naszych smakowych produktów o smażoną cebulkę. To unikalna i jedyna taka propozycja na polskim rynku.

Nowy majonez ma gęstą, jednolitą i kremową konsystencję. Powstaje w oparciu o wyjątkową recepturę wzbogaconą bogatą mieszanką przypraw. Jej podstawą jest smażona cebulka, która podbija podniebienia miłośników dobrej kuchni. Nadaje daniom wyrazistego smaku, który sprawia, że nawet dobrze znane potrawy z dodatkiem majonezu zaskakują i zachwycają w nowej odsłonie. Doskonale pasuje do pieczywa, sałatek, mięs, jaj, zapiekanek, hot-dogów czy hamburgerów. Ma intensywny, przyjemny aromat. Nie zawiera glutenu.

- Od września będzie dostępny w sklepach sieci Kaufland w woj. warmińsko-mazurskim. Potem planujemy rozszerzać jego dystrybucję – dodaje Waldemar Pokojski. – Prowadziliśmy już testy wśród blogerów. Nasz nowy produkt spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i zebrał pozytywne recenzje. Testujący podkreślali, że brakowało takiej propozycji wśród zimnych sosów. Jesteśmy przekonani, że spełni oczekiwania również pozostałych naszych klientów.